Yemek

Vejeteryanlar İçin Jelatin Alternatifleri

Hayvansal bir gıda olan jelatin vejeteryanların kullanmadığı bir ürün. Çeşitli yemeklerde jelatini taklit edebilen bitki bazlı alternatifler bulmak mümkün.

Jelatin, hayvan toynakları, kemikler, kıkırdaklar ve hayvanların bazı bölgelerinden elde edilen et artıklarından üretilen bir hayvansal yan ürün. Bu nedenle, hayvansal kökenli ürünleri veya tüketim için öldürülen hayvanların ürünlerini tercih etmeyen vejeteryanlar için uygun değildir. Çeşitli yemeklerde jelatini taklit edebilen bitki bazlı alternatifler bulmak mümkün.

Agar Agar

Agar agar, birçok tarifte jelatin için geleneksel bir alternatiftir. Bir çorba kaşığı toz jelatin yerine bir çorba kaşığı toz agar agar kullanılabilir. Granüllenmiş agar agar formu, dökülmüş formun iki katı kadar güçlü iken, toz haline getirilmiş form üç kat daha güçlüdür.

Agar agar’ı aktive etmek için talimatları dikkatle izleyin. Jelatin ile aynı sıcaklıklara ayarlanmaz, bu nedenle insanlar işe yaramadığını varsayar. Ancak, doğru bir şekilde kullanılması koşuluyla bunu yapar. Örneğin, agar agar, ısıtma gerektiren bir tarife eklendiğinde aktive etmek için sadece kaynamaya değil, hızlı bir kaynamaya ihtiyaç duyar. Soğutulması gerektiğinde agar agar oda sıcaklığında jelleşir. Agar agarı önce pişirilecek sıvıda 10 dakika bekletin. Bu çözünmeyi kolaylaştırır.

İrlanda Yosunu

Agar agar kadar sert olmaz, ancak sıvı ayarı için hala kullanılabilir. Bir ons kuru karagenan bir bardak sıvı tutacaktır. Aynı zamanda hafif, hassas bir şekilde dengelenmiş bir jöle veya kıkırdak için harika bir jelleştirici ajandır. Kurutulmuş karagenanı kullanmak için dikkatlice durulayın ve şişmesi için suya batırın. Ayarlanacak sıvıya ekleyin. Sıvıyı 10 dakika kaynatın, sonra karagenanı süzün.

Kuzu (Kudzu, Japon Ararot)

Kuzu, Japonya’da kıvam arttırıcı olarak kullanılır. Sos yapmak için kullanılan her bir sıvıya yaklaşık 1 buçuk yemek kaşığı kuzu ekleyin. Bir sıvıyı jelleştirmek istiyorsanız, fincan başına 2 yemek kaşığı ekleyin.

Guar Gum

Guar gum jelatin için kabul edilebilir bir alternatif olarak bilinir ancak farklı muamele gerektirir. Malzemenizi jelatinle yapar gibi hazırlayın. Tarifinizin gerektirdiği jelatin miktarının 6’da biri kadar guar gum kullanın. Örneğin bir çorba kaşığı jelatin kullanıyorsanız yarım çay kaşığı guar gum yeterli olacaktır. Fakat bu kesin bir ölçü değildir.

Ksantan Gum

Ksantan sakızı, bir karbonhidratın fermantasyonundan üretilir. Jelatin yerine ksantan sakızı kullanıyorsanız tarifin jelatin için önerdiğinin yarısı kadar ksantan sakızı kullanın. Örneğin, bir tarifte 2 çay kaşığı jelatin gerekiyorsa, sadece bir çay kaşığı ksantan gum kullanın.

Ararot

Orijinal ismiyle Arrowroot, tropikal bir bitki olan Maranta arundinacea’nın köklerinden bir nişastadır. Asidik bir sıvıyı koyulaştırmak için iyidir. Aynı zamanda jöleleri / jelleşmiş maddeleri koyulaştırmak için de kullanılır. Ararot, yüksek sıcaklıkları iyi idare etmez. Sıcak bir şeye eklenmesi gerekiyorsa, önce bir miktar soğuk sıvı içinde ararotu karıştırın, sıcak karışıma ekleyin ve 30 saniyeden fazla ısıda bırakın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu