Yemek

Vanilyalı Coca-Cola nasıl yapılır?

Türkiye'de de satışta olan ancak bulunması epey zor Vanilyalı Coca-Cola nasıl yapılır?

Coca-Cola’nın bazı ülkelerde satışa sunduğu vanilyalı kola bulması epey zor bir ürün. Bu yüzden vanilyalı coca-cola evlerde yapılmaya başlandı. Ev yapımı vanilya şurubu ile normal Coca-Cola’ya tatlı vanilya aromasını ekleyin veya şurubu bulabilirseniz marketten alın, vanilyalı coca-cola’nın keyfini çıkarın.

Vanilyalı Coca-Cola malzemeleri

2 çay kaşığı (10 mL) vanilya özü veya 1 vanilya çekirdeği
1 su bardağı (250 mL) su
1 su bardağı (200g) beyaz şeker
¼ bardak (50g) esmer şeker
Bir tutam tuz
Kola veya diyet kola

Vanilya Şurubu Yapımı

Şeker, su ve tuzu birleştirin. Ağır bir tavaya 1 su bardağı (250 mL) su, 1 su bardağı (200 g) beyaz şeker, ¼ su bardağı (50 g) esmer şeker ve bir tutam tuz dökün.

Beyaz ve esmer şekeri zevkinize göre oranlayabilirsiniz. Esmer şekeri ne kadar çok kullanırsanız lezzet o kadar fazla olur.

(Vanilya çekirdeği ile yapım) Eğer bulabilirseniz gerçek bir vanilya çekirdeği, vanilya özünden daha çekici bir lezzet katar. Fasulye kapsülünü keskin bir bıçakla uzunlamasına açın ve içindekini şuruba ekleyin. Isıtıp eriyene kadar karıştırın. Tüm şeker kristalleri eriyene kadar orta ateşte birkaç dakika karıştırın. Birkaç dakika kaynatmanız gerekebilir. Temiz bir kaba aktarın. Bir kavanozu sıcak, sabunlu suda yıkayın. Şurubunuz vanilya çekirdeği içeriyorsa, bir ağdan dökerek şurup ile doldurun. Kabı kapatın. Raf ömrünü uzatmak için, kavanozu kaynar suyla sterilize edin. soğumaya bırakın. Şurup oda sıcaklığına soğudukça koyulaşacaktır.

(Vanilya özü ile yapım) Şurup içine 2 çay kaşığı (10 mL) vanilya özü karıştırın. Kolaya ekleyin veya buzdolabında saklayın. Steril bir kapta saklanırsa, küflenmeden önce ekstra şurup buzdolabında yaklaşık bir ay durabilir.

Kola’ya Vanilya Şurubu Ekleme

Daha kolay karıştırma için soğutulmuş Coca-Cola veya diyet kolayı uzun bir bardağa dökün. Bu tarif, 355 mL’lik kutu kullandığınızı var sayar.

Vanilya şurubunu kolaya ekleyin. Tamamen eriyene kadar kaşıkla karıştırın. Önce ¾ çorba kaşığı (12 mL) şurup ekleyin. Tadına baktıktan sonra bu miktarı zevkinize göre artırabilirsiniz. 2 çorba kaşığını geçmemesi tavsiye edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu