Gündem

Sosyalist Nasıl Olunur?

Sosyalizmin amacı zenginlik üzerinde kolektif mülkiyet oluşturmaktır. Devrim ve reformlarla bunları başarmak için nasıl sosyalist olunur?

Sosyalizm derin ve karmaşık bir felsefedir, birçok varyasyonu vardır ve onu iyice araştırmak çok fazla okuma ve tartışma gerektirir. Sosyalizm hakkında ne kadar bilginiz olursa olsun, mutlaka öğrenecek bir şeyler kalmıştır.

Sosyalizmde birçok dal ve felsefe vardır, ancak önemli bir odak noktası işbirliği, para, sosyal sınıf veya ırka dayalı olanlar gibi birçok hiyerarşiye muhalefettir. Normalde tanışma şansı bulamayacağınız kişileri, özellikle de düşük ücretli işlerde çalışan veya bu hiyerarşilerin altında mücadele eden insanları arayın. Bu sizi sosyalist yapmaz, ancak sosyalizmin ortadan kaldırmaya çalıştığı kavramlar hakkında daha gerçekçi ve ayrıntılı bir anlayış öğretebilir.

Sosyalist Olmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Sosyalistlerin çoğunun, sadece özel hayır kurumlarıyla değil işçi kesiminin ve yoksulların acılarını ortadan kaldırmak için toplumu yeniden yapılandırmak istediklerini anlayın.

Sosyalizm uzun zamandır sadece ekonomiye ya da sınıfsal bölünmelere dayanan türlerle değil, her türlü baskıya karşı mücadele etmekle ilişkilendiriliyor.

Göçmen karşıtı nefret, ırkçılık, cinsiyet ayrımcılığı gibi olgulara son vermeye çalışan hareketler hakkında bilgi edinmeyi ve bunlara dahil olmayı düşünün.

İnsanlık dışı hapishane koşullarına karşı kampanya gibi ana akım toplumda nadiren tartışılan hareketler bile bir yüzyıldan uzun bir süredir sosyalistler tarafından savunuluyor.

İnsanları bu konularda eğiten bir kuruma katılmayı düşünün veya ezilen insanlara yardım edin.

Ayrımcılığa tanık olduğunuzda konuşun

ABD veya Avrupa Birliği için bu yönergeleri izleyerek, uygun olduğunda işverenlere karşı bir ayrımcılık suçlamasında bulunun.

Küçük bir iş yerinde çalışıyorsanız veya iş yerinizde saygı görüyorsanız düşük statülü çalışanlara fikirlerini paylaşma ve karar vermede yardımcı olma şansı verebilecek bir konumda olabilirsiniz. Bunu başaracak bir konumda olmasanız bile, çalışanlara kötü muamele veya ayrımcı işe alma uygulamaları gibi baskıcı yönetim kararlarına karşı mücadele edebilirsiniz.

Tarihsel olarak, sendikalar ve sosyalistler arasındaki ilişki, uzun bir işbirliği ve kavga tarihi ile doludur. Bununla birlikte, anti-sosyalist bir sendikaya üye olsanız bile, işçi hakları gibi belirli ortak hedefler için sosyalist olmayan müttefikler bulabilirsiniz.

Birçok sendika ironik olarak yukarıdan aşağıya, ayrıcalık temelli hiyerarşiler halinde örgütlenmiş veya üyelerinin çalışma haklarını savunmakta yetersiz kalmıştır. Sendikada bu durumu değiştirmeye çalışabilirsiniz.

Sosyalizmi savunmanın, sendika üyelerini sendika operasyonlarında eğitmekten ve kendilerini toplantılara ve strateji tartışmalarına katılmaya teşvik etmekten daha az etkili olabileceğini unutmayın.

Bazı sosyalist örgütler, büyük değişiklikler yapmaya çalışmadan önce altı ay boyunca sendika kadrosunda çalışmayı öneriyorlar.

Birçok kooperatif türü vardır, ancak temel fikir, kararları birlikte veren ve faydaları eşit olarak paylaşan bir topluluktur. Bu, gelir ve kaynakları eşit olarak dağıtan bir grup arkadaş ya da tüm çalışanların iş benzeri bir kuruluşta eşit karar verme gücüne sahip olduğu bir kooperatif olabilir.

Daha Büyük Sosyalist Hareketlere Katılmak

Sosyalist bir organizasyona katılın. Kendi sosyalist ideallerinizden çok farklı olabileceğinden, katılmadan önce çeşitli kuruluşların felsefesi ve yöntemleri hakkında bilgi edinin. Birçok sosyalist örgüt bulabileceksiniz.

Daha ılımlı sosyalistler bazen diğer partiler için adayları desteklemeyi veya iktidardaki sosyalist olmayanları baskılamayı tercih ederler. Daha geniş çapta tanınan ilerici bir organizasyona katılmak veya geçici olarak çalışmak size daha kapsamlı bir etki yaratma şansı verebilir.

Uluslararası Sosyalist Toplantılara Katılın

Uluslararası sosyalist veya ilerici bir konferansı görmek için seyahat etmeyi düşünebilirsiniz Bunlar genellikle konuyu tartışmanıza ve bağlantı kurmanıza izin veren çok çeşitli sosyalist felsefelerden insanları içerir.

Sosyalizm, Marksizm ve Dünya Sosyal Forumu gibi konferansların olası tekrarları hakkında duyuruları takip edin.

Sosyalizm Hakkında Kitaplar Okuyun

Sosyalizm karmaşık bir felsefedir ve birçok yoruma, eylem yollarına ve ilgili fikirlere ilham vermiştir. Tarihine ve temel fikirlerine aşina değilseniz en azından konuya girişe hakim olacağınız kitapları okuyun.

Ünlü yazar Rius’un “Çizgilerle” serisi

Leo Huberman ve Paul Sweezy: Sosyalizmin Alfabesi
Rupert Woodfin: Marksizm
David N. Smith ve Phil Evans: Yeni Başlayanlar İçin Kapital
Michael Newman: Sosyalizm

Gibi kitaplarla başlayabilirsiniz.

Karl Marx ve Friedrich Engels Kitapları ile Sosyalizm’i Öğrenin

Karl Marx ve Friedrich Engels, 19. yüzyılda Almanya’da, sosyalist felsefenin, özellikle Das Kapital’in temelini oluşturan metinler üzerinde işbirliği yaptı. Çok daha kısa bir kitap olan Komünist Manifesto, felsefelerinin ve sosyal-ekonomik analizlerinin iyi bir özetidir.

Birçok Marksist ve sosyalist metin ücretsiz online bulunabilir, örneğin Marksist İnternet Arşivi’nde.

Genellikle birkaç şemsiyede gruplandırılmış birçok sosyalist grup vardır. En etkili sosyalist hareketlerden bazıları Vladimir Lenin ve Leon Troçki’nin yazılarını ve eylemlerini takip ediyor.

Pek çok farklı perspektiften, milletten ve zaman diliminden yazı yazan birçok sosyalist yazar var. Fidel Castro, Harpal Brar, Ella Rule, Claudia Jones, Angela Davis, Rosa Luxemburg ve Bhagat Singh’in eserlerini bulun veya onlar hakkında tanıtım yazılarını okuyun.

Ulusal ve uluslararası sosyalist süreli yayınları da okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu