Ekonomi

Reeskont Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Reeskont kredileri mal ve hizmet ihracatında bulunan firmalara kullandırılır. Reeskont kredilerinde amaç mal ve hizmet ihracatında bulunan firmalara uygun maliyetli finansman sağlamaktır.

Reeskont kredisi, Merkez Bankası tarafından oluşturulmuş olan para politikalarına dahil bir geleneksel kredidir. Bankanın vermiş olduğu bir senedin iskonto edilmesi durumunda, Merkez Bankası’nın senedi tekrardan iskonto etmesinin sonucunda reeskont kredisi verilmektedir. Peki reeskont kredisi nasıl alınır?

Reeskont Kredisi Nedir?

Merkez Bankası piyasada çok para olmasını istediği zamanlarda, ticari işlem yapmaya devam eden bankaların ellerinde bulunan senetleri tekrardan kırabilme yani iskonto edebilme hakkına sahiptir. Bu sayede piyasada daha fazla para dönecek ve piyasa canlanacaktır. Merkez Bankası bu işleme Reeskont Kredisi adını vermiştir. Kelime anlamı olarak da bir senedin tekrardan iskonto edilmesi anlamını taşır.

Reeskont Kredisi Nasıl Alınır?

Şirketlerin ürün alımı ya da hizmet sonucunda borç senedi verdiği durumlar vardır. Senedi alan taraf ihtiyacı dahilinde senedi ticari hesaplarının bulunduğu bankaya götürerek, elinde bulunan senedi iskonto ettirebilir. Bu işleme senet kırma işlemi adı verilir. Senedi alan firma senet kırdırma işlemi sayesinde alması gereken parayı tahsil etmiş olur.

Merkez Bankası reeskonta kabul edebileceği senetler karşılığında avans da verebilmektedir. Avans için teminat olarak alınan bu senetler; ticari senet ve belgeler, devlet tahvilleri ve borsada kayıtlı tahvillerdir.

>Merkez Bankası’nın Reeskont Kredisi işlemini yaparken baktığı en mühim husus senedin vadesidir. Kısa vadeli senetlerde Reeskont Kredi işlemi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Reeskont kredileri mal ve hizmet ihracatında bulunan firmalara kullandırılır.

Reeskont kredilerinde amaç mal ve hizmet ihracatında bulunan firmalara uygun maliyetli finansman sağlamaktır.

Merkez Bankası, döviz cinsinden düzenlenen senet karşılığında Türk Lirası olarak reeskont kredisi verir. Firmalar da aldıkları bu kredileri kullanır ve geri ödemeyi döviz olarak yapar.

Reeskont Kredisi Vadesi Ne Kadardır?

Reeskont kredisinin vadesi 240 güne kadardır. Yüksek teknoloji sanayi ürünleri ihracatçısı, yeni pazarlara ihracat yapanlar, döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde bulunan firmalar azamı 360 gün vadeli olarak kullanabilir.

Maliyetleri piyasa koşullarına göre daha küçüktür. Faiz oranları 120 güne kadar vadeli bir aylık Libor/Euribor 121-360 gün vadeli, Altı aylık Libor/Euribor olmakla birlikte bu oranlara aracı bankalarda faiz eklenebilir. Sadece firma ve aracı banka imzalı senetler (2 imzalı senetler) reeskonta kabul edilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu