Eğitim

Pakistan Nüfusu Kaç?

Endonezya'dan sonra dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Pakistan nüfusu 200 milyonun üzerinde.

Pakistan’da 19 yıl aradan sonra ilk kez 2017’de nüfus sayımı yapıldı. Ancak bombalı saldırılar, ülkenin karmaşık ortamı nedeniyle nüfus sayımından sağlık bir sonuç alınamadı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) 2018 verilerine göre 201 milyon nüfusa sahip Pakistan’da Worldometer istatistiklerine göre ise 20 Nisan 2020 itibariyle 220 milyon kişi yaşıyor.

Yine IMF verilerine göre Pakistan nüfusu yüzde 44’ünü Pencabi, yüzde 15’ini Peştun, yüzde 14’ünü Sindi, yüzde 4’ünü Beluç ve diğer yüzde 23’ünü farklı etnik gruplar oluşturuyor.

Pakistan nüfus yapısı

Güney Asya, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinin kültürel, sosyal ve tarihi etkisi altında; değişik dil, mezhep ve etnik gruplara mensup grupların yaşadığı Pakistan’ın yüzde 97’ye yakını Müslümanlardan oluşuyor. Müslüman nüfusun yaklaşık %20’sini Şiiler, geriye kalanını Sünniler oluşturmakta. Pakistan nüfusu içinde %3,32 Hristiyan, Hindu, Sih ve Budistler bulunuyor. Bu azınlıklar içindeki en büyük grup ise yüzde 1.55 ile Hristiyanlar.

Pakistan nüfusu itibariyle dünyanın en kalabalık 6. ülkesi konumunda.

1951’de 34 milyon nüfusu bulunan Pakistan’da nüfus artış hızı tüm çabalara rağmen kontrol altına alınamıyor. Pakistan nüfusunun yaklaşık %20’si yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 2006 yılı itibarıyla ortalama yaşam süresi kadınlarda 63, erkeklerde ise 62 yıl.

Pakistan, Endonezya’nın ardından en fazla Müslümanın yaşadığı ikinci ülke olarak biliniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, Pakistan nüfusunun 2050’de 300 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.

Yüz ölçümü bakımından yaklaşık 882 bin metrekare ile dünyanın 33’üncü büyük ülkesi Pakistan’da 60 civarında dil ve lehçe konuşuluyor. Resmi dilin Urduca olduğu Pakistan’da İngilizce, Pencabi, Sindi, Peştu ve Beluci dilleri de konuşuluyor ancak Urduca ve İngilizcenin hakimiyeti göze çarpıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu