Sağlık

Mutlu ve Huzurlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Hayatı dilediğince yaşamak çok önemlidir. Eğer hayat bize dilediğimizi sunmazsa bazı sıkıntılar ortaya çıkar. Bu sıkıntıları bir kenara atmanıza yardım etmek için sizlerle bir yazı paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar.

1. Başka fırsatlara yelken açın.

Bir şey için elinizden geleni yaptıktan sonrasını dert etmeyin. Başka fırsatlara yelken açın.

2. Her şeyi kontrol etmeye çalışmaktan vazgeçin.

Her şeyi kontrol etmeye ve yönetmeye çalışmaktan vazgeçin. Bu eylem sizi yormaktan başka bir şeye yaramaz. Ayrıca kontrol edemediğinizde ve yönetemediğinizde kendinizi eksik hissedecek bir de eksiklikleri ararken boş yere yorulmuş olacaksınız. Bırakın hayat akıp gitsin. Unutmayın, siz ne yaparsanız yapın her şey olacağına varacaktır.

3. Zorda kaldığınızda oraya koşun.

Kendinizi huzursuz hissettiğinizde içinizdeki barışın merkezini ziyaret edin. Herkesin, umutsuzluğa düştüğünde koştuğu bir ümit kapısı vardır. Onu keşfedin. Zorda kaldığınızda oraya koşun. Size ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

4. Olayları algılama şeklinizi değiştirin.

Tek bir doğru yoktur. Olayları algılama şeklinizi değiştirin. Doğru, göreceli bir kavramdır. Kimine göre doğru olan sana göre yanlış olabilir.

5. Sinirlenmek; boşa giden enerji kaybıdır.

Sinirlenmek; boşa giden enerji kaybıdır. Unutmayın; Öfke, bir nefes alımlıktır. O nefesi alın ve sakinleyin. Sinirle söylenen sözler ve yapılan eylemler sizi pişmanlığa götürmekten başka bir işe yaramaz.

6. Kendinizi başkalarının yerine koyun.

Kendinizi başkalarının yerine koyun. Böylece daha zor incinir ve incitirsiniz. Olaylara farklı açılardan bakmayı öğrenmelisiniz. Üstteki maddede de belirttiğimiz gibi kimse kimsenin doğrusunu doğru olarak kabul etmek zorunda değildir. Empati yapmayı öğrenmelisiniz.

7. Su akar, yolunu bulur.

Sürekli “alarmda” olmanız gerektiğini söyleyen iç sesinize kulak vermeyin. Bunu da bir deyimle açıklamak istiyorum. “Su akar yolunu bulur.” Kendinizi hırpalamaktan vazgeçin. Eğer her şeyi oluruna bırakırsanız rahat bir hayatınızın olacağını göreceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu