Teknoloji

Mouse Nasıl Çalışır?

Çalışma sistemine bakıldığında lazer mouselar bir anlamıyla dünyanın en hassas fotoğraf makineleridir. Peki mouselar nasıl çalışır?

Mouse (Fare) düz bir yüzey üzerinde yuvarlanan bir top aracılığıyla göstergenin hareketini sağlayan araçlara verilen isimdir.

Günümüzde Mouselar el hareketlerini mekanik, ledli optik ve lazer optik yöntemleriyle algılayabilir ve elde ettiği bilgileri bilgisayara kablo, kızıl ötesi, radyo dalgalar veya bluetooth’la aktarabilir.

Lazer Mouse nedir nasıl çalışır?

Lazer Mouselar İki bölümden oluşan bir sisteme sahiptir. İlk olarak farenin kendisi. Bu bölüm hareketi belirlemek için resim çeker ve analiz eder. İkinci bölüm USB alıcıdır. Bu parça sayesinde bilgisayar fare tarafından gönderilen bilgileri algılar ve göstergeyi gerektiği gibi ekranın üzerinde hareket ettirebilir. Mouse plastik bir hazneye sahip. Tekerlekli kaydırma düğmesi, baskı devre kartı ve son olarak bir kamera. Kamerada bilgi iletimini sağlayan lazer diyot, odaklama merceği, objektif ve görüntü sensörü vardır. Mouse üzerinde gezindiği alanın fotoğraflarını çeker ve analiz eder. Bu işlem lazer diyotla başlar. Lazer diyot insan göremeyeceği bir lazer ışın yayar. Lens bu ışını saç teli kadar ince bir alanda odaklar. Odaklanan lazer ışını mouseun durduğu zeminden seker. Görüntü algılayıcı yani sensör de bu geri seken ışığı yakalar. Fare böylece üzerinde durduğu alanın kusursuz bir fotoğrafını çeker. Lazer bu konuda kusursuzdur. Görüntüyü en ince detaylara kadar yakalayabilir. Çıplak gözle bakıldığında bir yüzey kusursuz görülebilir. Ancak bu ölçekte çekilen bir fotoğraf yüzeyin ne kadar çok kusurlu olduğunu gösterebilir. Mouse bu kusurların pozisyonunu analiz eder. Yani yüzeydeki bu kusurlar mouseun hareketi algılaması için birer işaret noktasıdır.

Dünyanın en detaylı ve en kullanışlı fotoğrafı bile olsa bu iş tek bir fotoğrafla yapılamaz. Mouse kıyaslama yapmak zorundadır. Bunun için de birçok fotoğrafa ihtiyaç duyar. Bu da mouseun saniyede yüzlerce fotoğraf çekmesinin nedenidir. Belirli komutları belleğinde tutma görevini üstlenen mikro işlemci birbiri ardına gelen her fotoğrafı kıyaslar. Eğer Mouse oynatılırsa iki fotoğraf arasında farklılık olacaktır. Mikro işlemci bu farklılıkları dikkatlice analiz ederek her hareketin hızını ve yönünü çözer. Eğer iki resim arasındaki farklılık mesafesi uzunsa fare hızlı bir hareket yapmıştır. Eğer mesafe kısaysa Mouse yavaş hareket etmiştir. Hiç fark yoksa Mouse hiç kımıldamamıştır.

Aslında lazer Mouselar bir anlamıyla dünyanın en hassas fotoğraf makineleridir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu