Eğitim

Medine Sözleşmesi Nedir?

Peygamber efendimizin Medine’de toplumsal barışı sağlamak için atmış olduğu adımlardan biri de Medine Sözleşmesi’dir.

Medine Sözleşmesi, Medine ve çevresinde yaşayan kabileler, Yahudiler ve Müslümanlar arasında yapılan antlaşmadır.

Medine Sözleşmesi Maddeleri

Müslümanlar, Yahudiler ve antlaşmalı kabileler eşit haklara sahip olacaktır. Bu madde Medine’de tüm toplumlar arasında eşitlik kurulduğunu göstermektedir.

Herhangi bir saldırıda sözleşmede adı geçen herkes şehri birlikte savunacaktır. Bu madde Medine şehrinin güvenliğini sağlamak için atılan çok önemli bir adımdır.

Taraflardan herhangi birine yapılan saldırıya hepsi birlikte karşı koyacaktır. Bu da yine Medine’de birlik ve beraberliğin sağlanması için atılmış önemli bir adımdır.

Medine’de barış ortamı kurulacaktır. Peygamber efendimizin İslam’ı diğer beldelere ulaştırması için barış ortamının kurulması çok önemliydi.

Sorunların çözümünde Hz. Muhammed (s.a.v.) hakem kabul edilecektir. Peygamberimizin Muhammed’ül Emin vasfının öne çıktığını gösteren bir madde. Zira Yahudilerin içlerinde birçok alim ve liderler vardı. Ancak bunları tercih etmeyip Peygamber Efendimizi hakem kabul etmeleri Hz. Muhammed’in ne kadar güvenilir bir insan olduğunun göstergesidir.

Bütün taraflar inancını özgür bir şekilde yaşayacaktır. İslam’ın ne kadar din ve inanç özgürlüğüne önem verdiğinin güzel bir örneğidir.

Medine Sözleşmesi ile inançları farklı olan kabilelerin aynı şehirde bir arada yaşaması sağlanmış, Müslümanların Medine’deki varlığı resmiyet kazanmıştır. Bu açıdan bakıldığında Medine Sözleşmesi’nin Peygamber efendimizin diplomatik ve siyasi başarısı olduğunu görürüz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu