Eğitim

Medine Pazarının Kurulması | 10. Sınıf Siyer

Medine Pazarının Kurulması sürecinde Müslümanlar hangi aşamalardan geçti, ne gibi kararlar alındı?

Peygamber efendimiz Medine’ye hicret ettiğinde ashap ve sahabelerle birlikte, dini, iktisadi, sosyolojik ve siyasi anlamda birtakım kararlar almış, birtakım adımlar atmıştı.

Medine pazarının kurulması ise ekonomik anlamda atılan adımların en önemlisiydi.

Medine pazarı kurulduktan sonra hangi kararlar alındı?

Peygamber efendimiz Medine’ye geldiğinde İslam toplumunun aşamaları noktasında aldığı önemli kararlardan bir tanesi Müslümanların kendi ticari faaliyetlerini yürütebilecekleri bir pazar yeri belirlemesidir.

Medine sokaklarında uygun bir yer hazırlandı ve burası Medine Pazarı olarak ilan edildi. Artık Müslümanların ticari faaliyetlerini yürütebilecekleri bir mekan vardı.

Peygamber efendimiz Medine Pazarında ekonomik faaliyetlerin sağlam bir şekilde yürütülebilmesi için bir takım önlemler aldı.

Medine Pazarı İlkeleri

Hz. Muhammed, esnafın Medine pazarında sabit yerler edinmesini yasaklayarak herkese ticaret hakkı tanıdı. Medine Pazarında kişilerin, esnafın sabit yeri olmayacak, böylelikle gelen diğer Müslümanlar da pazarda ekonomik faaliyetlerini rahat bir şekilde yürütebilecekler.

Kimseden vergi alınmayacak. Medine pazarına gelen pazarcı esnafı hazineye vergi vermek zorunda kalmayacak. Bu da ekonomik faaliyetin canlanmasına zemin hazırlayan bir maddeydi.

Pazarın denetlenmesi için görevliler tayin edilmiştir. Medine pazarındaki ekonomik faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için Peygamber efendimizin almış olduğu tedbirlerden bir tanesi de pazara denetçiler tayin etmektir.

Hz. Osman, Hz. Abdurrahman b. Avf gibi sahabelerin girişimiyle Müslümanlar pazarda söz sahibi olmuşlardır. Medine pazarında hatta Medine toplumunda ekonomik olarak güce sahip olanlar Yahudilerdi. Silah sanayiine, pazar gücüne onlar sahiptiler ve ekonomik gücü ellerinde bulunduruyorlardı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu