Seyahat

Maldivler

Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan tatil cenneti Maldivler hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Maldivler gezi rehberi ile Maldiv adalarını keşfedin!

Asya’nın en küçük ülkesi olan Maldivler doğal güzelliği ve takımadaların benzersiz oluşumlarıyla tanınıyor.

Maldivler, Hint Okyanusu’nda Sri Lanka ve Hindistan’ın güneybatısında yer almaktadır. Yaklaşık 1.192 küçük mercan adası ve doğal olarak oluşmuş 26 atol vardır. 90 bin kilometrekarelik bir alana yayılmış Maldiv Adaları’nda 200’den fazla adada yerleşim var. Bunların 100’den fazlası turistik tesis olarak kullanılıyor. Maldivler, Sri Lanka’nın batısında 823 kilometreye kadar uzanan yarı kıtada uzanır.

Maldivler Hakkında

Maldivler Hakkında

Maldivler ekvatorun kuzeyinde yer alır ve 4 derece-17 kuzey enlemleri ile 73 derece-50 doğu boylamları arasında yer alır. Maldivler toplam 644 kilometre kıyı şeridine sahip. En kuzeydeki atol Hindistan’ın Mini Coy Atolü’nün 110 km güneyinde, Cape Comorin’in 480 km güneyinde ve Sri-Lanka’nın 649 km batısında yer almaktadır. Tamamı alçak arazi olan Maldivler’de hiçbir adanın deniz seviyesinden yüksekliği 6 metreyi geçmez.

Maldivler’e Nasıl Gidilir?

Maldivler'e Nasıl Gidilir?

Maldivler’e Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşlarıyla ulaşabileceğiniz gibi Katar ve Dubai aktarmalı olarak birçok seferle de gidebilirsiniz.

THY Maldivler (Mahe) seferleri ile İstanbul’dan direkt uçuşla THY konforuyla keyifli ve konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Qatar Airways de Maldivler seyahatinizde kullanabileceğiniz bir başka havayolu şirketi. İstanbul veya Ankara’dan Doha’ya giderek buradan aktarmalı olarak Maldivler’e ulaşmak mümkün.

Ünlü havayolu firması Emirates de Maldivler uçuşları için mükemmel bir konfor sunuyor. Emirates İstanbul-Dubai ve Dubai-Mahe uçuşları ile tatilinize mükemmel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Maldivler’de kalacağınız otele olan deniz uçağı seferleri ise yerel saatle en geç 16:00’ya kadar yapılabildiği için uçuşunuzu seçerken bunu dikkate almanızda fayda var.

Maldivler Uçakla Kaç Saat?

Maldivler Uçakla Kaç Saat?

Maldivler uçakla kaç saat sürüyor sorusu da tatilcilerin merak ettiği sorulardan biri. Türk Hava Yolları (THY) Maldivler seferleri 7 saat 45 dakika sürüyor. Doha (Katar) aktarmalı gidiyorsanız İstanbul veya Ankara’dan yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla Doha’ya ulaşıyorsunuz. Doha-Maldivler uçuşu ise 4 buçuk saat sürüyor. Aktarma sırasında bekleyeceğiniz süre de eklenirse Qatar Airways ile Maldivler seyahatiniz yaklaşık 10 saat sürecektir.

Uçuşlarınızda Emirates ile Dubai aktarmalı olanı tercih etmeniz halinde ise yaklaşık 10-11 saat arasında Maldivler’in başkent adası Male’ye ulaşmanız mümkün.

Maldivler Hava Durumu

Maldivler Hava Durumu

Muhteşem hava koşulları sayesinde yılın her ayı turizmin devam ettiği Maldivler’de tatilinizi yağışların miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Maldivler hava durumu genellikle yılı üç bölüme ayırarak sınıflandırılır. Yağışlı aylarda kalabalıklar biraz azalsa da yağışlar tatilinizi engellemeyecek yoğunlukta olur.

Ocak – Nisan Dönemi: Bu dönemde Maldivler hava durumu çok az yağmurlu ve sıcak olur. O yüzden ocak-nisan arası Malidvler’in en yoğun sezonudur. Okyanus suları da bu dönemde sakin ve berraktır. Deniz, kum, güneş üçlüsüne ek olarak şnorkelle dalış için de ocak nisan dönemi bulunmaz bir fırsat.

Mayıs – Eylül Dönemi: Maldivler’in yağışlı dönemi mayıs ve eylül ayları arasıdır. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var. En yağışlı sezonda bile Maldivler’de turizm durmaz. Bu dönemde havadaki nem oranıyla birlikte yağmur da artar. Ancak adalar çok alçakta olduğundan yağmur bulutlarının gelmesi ve gitmesi bir olur. Daha az kalabalıklar ve talep biraz azaldığı için daha uygun fiyatlar için mayıs – eylül dönemi idealdir.

Ekim – Aralık Dönemi: Yağmurlar ekim ayında sona erdiği için Maldivler hava durumu bu dönemde sıcak ve kuru havaya geri döner. Hava sıcaklıkları 20 ile 30 arasında değişir. Seyahat için en popüler ikinci dönemdir.

Maldivler Gece Hayatı

Maldivler Gece Hayatı

Büyük bir oranda balayı çiftleri tercih ettiği için Maldivler gece hayatı mütevazıdır. Ülkede büyük gece kulüpleri yok. Ancak takılabileceğiniz yerel barlar da bulabilirsiniz.

Maldivler’deki yaşam tarzı sakin bir hıza sahip. Maldivler’de yaklaşık 400 bin kişi yaşıyor ve başkent Male’nin nüfusu yaklaşık 130 bin. Yerel halkın şeriat nedeniyle alkol kullanması yasak olduğu için yerel barlarda sadece turistleri bulacaksınız.

Bazı barlar yerli halk tarafından sağlanan eğlenceler sunar. Ancak onların alkol kullanmadığını unutmayın ve ikram etmeye çalışmayın.

Maldivler’de eğlence hayatı genelde turistlerin konakladığı otellerde yaşanmaktadır. Konakladığınız resort veya tatil köylerinde harika otel barları bulunmakta. Sahilde pişirilen ve size servis edilen lezzetli ıstakoz ile romantik bir akşam yemeği balayı çiftleri için oldukça popüler.

Maldivler’e Ne Zaman Gidilir?

Maldivler'e Ne Zaman Gidilir?

Maldivler’e ne zaman gidilir sorusuna en iyi yanıt hava durumu ve koşulların size en uygun olduğu zamandır. Maldivler hava durumu konusunda değindiğimiz gibi Maldivler’de en yüksek sezon ekim, hatta kasım ile nisan ayları arasıdır. Bu aylarda yağmur yoktur ancak bu nedenle ülkenin en çok turist çeken dönemidir.

Maldivleri ziyaret etmek için en iyi zaman Kasım’dan Nisan’a kadardır. Ancak bu dönem aynı zamanda yılın en işlek zamanı ve bu nedenle, tatil köylerindeki oda fiyatları yükselmektedir. Fakat unutmamalısınız ki her tatil köyü bir ada üzerine kurulu olduğu için otellerin kapasitesi bellidir ve büyük kalabalıklarla karşılaşmayacaksınız. Otelinizde en yüksek sezonda bile sakin bir tatil yapacaksınız.

Mayıs-Ekim arası yağışlı mevsimdir. Turizm devam eder çünkü yağışlar tatilinizi engelleyecek düzeyde değildir. Bu dönemde otel fiyatları daha uygun olur. Bu dönem aynı zamanda sörfçüler için de en ideal dönemdir.

Maldivler Plajları

Maldivler Plajları

Hint Okyanusu’nun harikaları ile çevrili Maldivler, belki de gezegendeki en nefes kesen plajlara ev sahipliği yapıyor. Beyaz kumları, mavi lagünleri, resifleri ile Maldivler mükemmel plajların ülkesi.

26 mercan ve 1190 adadan oluşan Maldivler, rahatlamak ve tatil eğlencesi için birçok plaj sunmakta. Ziyaretçiler yüzme ve güneşlenme dışında tüplü dalış, rüzgar sörfü, parasailing, şnorkel, jet ski gibi birçok su sporunu da mükemmel plajlarda yapabilirler.

İster balayında romantik ve huzurlu bir tatil düşleyin, ister tropikal bir macera hayal edin. Maldivler plajları sizleri şaşkına çevirmeye hazır.

Maldivler’de kötü plaj bulmak imkansıza yakın. Ancak Kuzey Male Atolü’nde bulunan Reethi Rah, Maldivler’in kalbinde yer alan Kakao Adası, Nika Adası, Maldivler’deki en popüler plajlardan biri olan Nalaguraidhoo Plajı ve mükemmel berrak suyu ve bembeyaz yumuşak kumlarıyla tanınan Veligandu Adası’nı sizlere ilk 5 Maldivler Plajları olarak tavsiye edebiliriz.

Maldivler Uçak Bileti

Maldivler Uçak Bileti

Hint Okyanusu’nun muhteşem ülkesi Maldivler uçak bileti için en çok tercih edilen havayolu şirketleri THY, Emirates ve Qatar Airways.

Maldivler’in tek uluslar arası havalimanı başkent Male yakınlarındaki Hulhule adasında konuşlanan Male Uluslararası Havalimanı. Dünyanın dört bir tarafından tatilciler Maldivler uçak bileti aldıktan sonra soluğu Male Havalimanında alıyor.

Maldivler uçak bileti fiyatları şirketlere, turist yoğunluğuna, Maldivler’deki hava koşullarına ve aktarma sayısı gibi bazı sebeplere bağlı olarak değişebiliyor.

Male Havalimanına ulaştıktan sonra rezervasyonunuzu yaptığınız otele ulaşım için çeşitli alternatifler mevcut. Coğrafi yapısı nedeniyle adalar arasında ulaşım sürat tekneleri veya deniz uçağı ile sağlanıyor. Maldivler’de otelinize anlaştığınız şartlarda sürat teknesi, deniz uçağı veya havalimanı feribotu ile ulaşmanız mümkün. Havalimanı feribotu başkent Male ile havaalanının bulunduğu ada arasında çalışıyor. Feribot size 10 dakikada başkent Male’ye ulaştırıyor.

Maldivler’de Nerede Kalınır?

Maldivler'de Nerede Kalınır?

Maldivler’de, aşırı lüks ve oldukça basit seviyeler arasında değişen çok sayıda tatil köyü var. Maldivler’de en çok tercih edilen konaklama şekli su üstü bungalovlar veya villalardır.

Tesislerin çoğunda minibar bulunan klimalı odalar bulunmaktadır. Birçok tesis grubu yakın zamanda temiz musluk suyu sağlamak için tuzdan arındırma tesisleri kurdu.

Tesisler, tüplü dalış ve şnorkelli yüzme, restoranlar ve barlar ve bazı durumlarda bir dükkan ve / veya disko gibi spor ve eğlence tesisleri de barındırıyor.

Maldivler otelleri arasında bir konuya odaklananlar da var. Mesela dalgıçlara yönelik tatil köyleri, ülkenin en büyük cazibe merkezlerinden biri olduğu için Maldivler’de çok yaygın.

Maldivler’deki oteller, birinci sınıf lüks tatil köylerinin yanı sıra çok sayıda orta sınıf konaklama yeri ve daha ucuz seviyelerdedir.

Başkent Male’deki otellerin çoğu orta kademe ve oldukça vasattır.

Bütçesi müsaade eden tatilcilerin tercih ettikleri oteller ayrı bir ada üzerine kurulmuş olan lüks tatil köyleridir.

Giderek daha fazla tatil köyü, gittikçe daha yoğunlaşan lüks bir pazarda birbirleriyle rekabet ederken, Maldivler inanılmaz derecede eşsiz bir konaklama alanına sahip. Mütavazı sayılabilecek tatil köylerinin yanı sıra müşterilerine uşak, özel şef ve kişisel spa terapisti sunan otelleri bile Maldivler’de bulabilirsiniz. Bazı Maldivler otellerinde de eşsiz sualtı restoranları vardır.

Maldivlere ekoturizm de gelişiyor ve çevreye duyarlı bir yapıya sahip birkaç üst düzey tatil köyü var.

Maldivler Festivalleri

Maldivler Festivalleri

Maldivler’in resmi dini İslam olduğu için dini bayramlar burada şevkle kutlanıyor.

Hepimizin bildiği dini bayramların haricinde Maldivler’in resmi bayramları da var. Maldivler Bağımsızlık Günü, bu ülkenin İngilizlerin sömürüsünden kurtulduğu için çok önemli. 26 Temmuz Bağımsızlık Günü Maldivler’de coşkuyla kutlanıyor.

Maldivler Ulusal Günü’nde ise 1573 yılında Muhammed Thakurufaanu’nun Portekizliler karşısındaki zaferi kullanıyor. Bu da Maldivler için önemli bir milli bayram.

Maldivler zafer günü ise Sri Lanka’dan bir terörist grubun başarısız darbe girişimi yıl dönümünde kutlanıyor.

Maldivler Vizesi

Maldivler Vizesi

Maldivler vize konusunda Türk vatandaşları açısından en sorunsuz ülkelerden biri. Maldivler ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma gereği iki ülke vatandaşları iki ülke arasında vizesiz seyahat edebiliyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın Maldivler vize konusundaki açıklamasında “Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Bununla birlikte vatandaşlarımız ülkeye girişlerinde, sınır görevlilerinin yeterli bilgiye sahip olmamasından ötürü sıkıntılarla karşılaşabilmektedir.” deniliyor.

Bakanlık uyarısında yer alan sıkıntılarla karşılaşmamak için Maldivler’e giriş yaparken dikkat etmeniz gereken basit şeyler var. Maldivler polisi size otel konaklamanızı gösteren belgeler ve dönüş uçak biletinizi talep edecektir. Gerekli belgeleri sunmamanız halinde Maldivler yetkililerinin sizi sınır dışı etme ihtimali her zaman vardır.

Bu yüzden Maldivler’e giriş yaparken dönüş uçak biletinize dair çıktının yanınızda olduğundan emin olun. Hangi otelde kaç gün konaklayacağınızı gösteren belgeler de sizden isteneceği için uçağa binmeden önce belgelerinizi bir kez daha kontrol etmenizde her zaman için fayda vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu