Hayvanlar

Köpeklere İlaç ve Hap Nasıl İçirilir?

Bazen köpek dostlarınıza ilaç içirmek zor olabilir. Ancak köpeklere nasıl ilaç ve hap içirilir sorusuna birçok yanıt var.

Köpeğinize sıvı, hap veya kapsül şeklinde oral ilaç verildiyse, onu uygulamanın en iyi ve en kolay yolunu bulmak için biraz zaman ayırın. En etkili yöntemler ilaç türüne ve köpeğinize bağlı olarak değişecektir. Bununla birlikte, birkaç basit hile ve testle, köpeğinizin daha iyi olmak için ihtiyaç duyduğu dozu aldığından emin olabilirsiniz.

Köpeğe hap ve kapsül gıda vermek

Bazı ilaçlar aç karnına alınmalıdır ve bu nedenle onu köpeğinize yiyeceklerle birlikte vermek bir seçenek olmayacaktır. Ek olarak, bazı özel hazırlıklar gerekebilir. Örneğin bazı ilaçlar ezilmemelidir.

Hapı kolayca içine bastırabilmeniz veya ilacın etrafına kalıplayabilmeniz için yumuşak bir yiyecek seçin.
Peynir, ıslak köpek maması, fıstık ezmesi iyi bir seçenektir. Köpeğinizin en çok hangisini sevdiğini seçin.

Seçtiğiniz yiyecekler de çok kötü kokuyorsa (güçlü bir peynir veya karaciğer gibi) en iyisidir, böylece ilacın tadını ve kokusunu gizler.

Köpeğiniz açken, örneğin yemekten hemen önce bu yöntemi denemek en iyisidir.
Köpeğiniz ilacı yiyeceklerin içinde fark ederse gelecekte yemeyi reddedebileceklerini unutmayın.

Hapı veya kapsülü küçük bir yiyecek topuna yerleştirin. İlacı etkili bir şekilde uygulamak için, tamamen lezzetli bir yiyecek tabakası ile çevrili olduğundan emin olun. İdeal olarak, köpeğiniz içeride bir hap olduğunu bile bilmeyecek, çünkü dış taraf çok davetkardır.

Topu olabildiğince küçük tuttuğunuzdan emin olun. Köpeğinizin çiğnemesini veya ısırmasını istemezsiniz. Kolayca yutabileceği boyutu seçin.

Köpeğiniz ilacını otomatik olarak yemiyorsa, peynir parçaları veya aperatifler gibi bir dizi benzer ikramın ortasında onlara vermeyi deneyin. Bu şekilde, dozlanan kısımdan daha az şüphelenirler.

Köpeğinize ilaç içirmenin bir başka yolu da onunla oyun oynamaktır. Örneğin zeminde yuvarlayarak peşlerinden kovalamalarını sağlayabilirsiniz. Hap veya kapsül içeren bir tedaviyi karışıma koyduğunuzda ilacı fark etme olasılıkları daha düşük olacaktır.

Köpeğiniz, mutfakta onları yönetmeye çalıştığınızda hapları reddediyorsa, yürüyüşe çıktıklarında onlara vermeyi deneyin. Köpeğiniz çevresi tarafından o kadar mutlu olacak ki, onlara verdiğiniz hediyenin ne olduğunu neredeyse hiç fark etmeyecektir.

Köpeğinize yürüyüşleri sırasında birkaç hediye verirseniz ilaç verildiğinden şüphelenme olasılığı daha düşüktür.

Hap veya kapsülü zorla içirme

Köpeğiniz ilaçlarını ikramlarda almayı reddederse, tükürme konusunda uzmansa veya yiyecekle birlikte alınamayan bir ilaç reçete edilirse, hapı veya kapsülü ağzına doğrudan vermeniz gerekebilir. Bu işlem muhtemelen dostunuzu gergin hale getirecektir, bu yüzden başlamadan önce kafalarını, ağzını ve çenesini nazikçe sevmek için biraz zaman ayırın.

Ayrıca köpeğinizle bu süreç boyunca sakin, mutlu bir sesle konuştuğunuzdan emin olun, böylece herhangi bir endişe duymazlar.

Köpeğinin önünde diz çök. Daha sonra, daha az baskın olan elinizi başparmağınız bir tarafta, geri kalan parmaklarınız diğer tarafta olacak şekilde burunlarının üzerine yerleştirin. Baş parmağınızı köpeğin üst dişlerinin altına, orta parmağınızı diğer taraftaki dişlerin altına kaydırın.

Köpeğinizin üst çenesini uzun, keskin köpek dişlerinin hemen arkasında tuttuğunuzdan emin olun, böylece parmaklarınız dişlerine yapışmaz. Biraz endişeleniyorsanız dudaklarını dişlerinin üzerine de sarabilirsiniz.

Üst çenelerinde sıkı bir kavrama yaptıktan sonra, ağzının açık kalması için evcil hayvanınızın başını hafifçe arkaya doğru çekin.

Alt çenesi otomatik olarak açılmazsa, baskın elinizin orta parmağını kullanarak alt dişleri arasına hafifçe bastırın.

Köpeğinizin ağzı açık olduğunda, hapı köpeğinizin dilinin tabanına mümkün olduğunca yakın yerleştirmek için baskın elinizi kullanın. Köpeğinizi yutmaya teşvik etmek için hemen elinizi kaldırın.

Hapı başparmağınızla işaret parmağınız arasında sıkıca tutmanız en kolay yoldur.
Hapı veya kapsülü işaret parmağınızı kullanarak olabildiğince hızlı bir şekilde geri kaydırın.
Köpeğinizin daha kolay yutmasına yardımcı olmak için hapı veya kapsülü önceden yağlamayı düşünün. Hapı kaygan hale getirmek için ince bir tereyağı tabakasıyla kaplayın.

Köpeğiniz hapı hemen yutmazsa, boğazlarını hafifçe ovalayarak, burunlarını üfleyerek ve / veya az miktarda sıvı vererek onlara yardımcı olabilirsiniz.

Dostunuza bir içecek vermenin en kolay yolu, ağzına biraz su veya düşük sodyum et suyu sıkmak için bir şırınga kullanmaktır.

Bir hap almanın olumlu sonuçları olan iyi bir şey olduğu fikrini güçlendirmek için onlara yüksek değerli bir hediye verin. Bunun özel bir hediye veya yürüyüş gibi sevdikleri bir şey olduğundan emin olun.

Hap tabancası kullanabilirsiniz

Köpeğinizin bu yöntemle ilgili bir sorunu varsa veya ağzına bir hap sokmaya çalıştığınızda sizi ısırmaya eğilimliyse, işlemi kolaylaştırmak için bir hap tabancası alın. Plastik hap tabancası, elini ağzına sokmadan köpeğinizin dilinin tabanına doğrudan bir hap veya kapsül bırakmanıza izin verecektir.

Geri kalan adımları aynı şekilde izlediğinizden emin olun, hapın aşağı inmesine yardımcı olun ve köpeğinizi hapı içtiği için ödüllendirin.

Bazı ilaçlar kuru bir ağızla yutulursa yemek borusunu yakabilir. Köpeğe su vererek veya yavaşça ağzının kenarına biraz su enjekte ederek hapın takılmadığından emin olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu