Hayvanlar

Kirpiler Nerede Yaşar?

Kirpiler ağaçlıklı bitki örtüsünü sever; beslenmelerinin temel unsuru olan böcek ve solucanları bulmak için iyi biçilmiş ve kesilmiş çimenlik alanlarda yaşarlar.

Nemli yerleri seven kirpiler çalılıklı ormanlardan bahçelere ve büyük parklara kadar her yerde yaşamlarını sürdürebilirler. Yuvaları toprak içerisine açtığı tünellerde ve kaya kovuklarındadır.

Kirpiler, kış mevsiminde kış uykusuna yatar. Kendisini kış soğuğundan korumak ve gıda ihtiyacını azaltmak için kış uykusuna yatar. Kışın kirpinin vücut ısısı normalin altına düşer, kalp atışları ve solunumu çok yavaşlar. Bu halde bir hayvan hayatta kalmak için çok az enerjiye ihtiyaç duyar ve vücudunda biriktirdiği yağ ile yaşar.

Kirpiler yaklaşık 30 santimetre boyundadır. Ağırlıkları cinslerine ve cinsiyetlerine göre 500 gram ile 1.200 gram arasında değişkenlik göstermektedir. Ortalama ömürleri 18 yıldır. Kirpiler ağaçlıklı bitki örtüsünü sever; beslenmelerinin temel unsuru olan böcek ve solucanları bulmak için iyi biçilmiş ve kesilmiş çimenlik alanları da tercih ederler.

Kirpi Nasıl Bir Hayvandır?

Kirpi, iğneliğe benzer küçük bir hayvandır. Kısa kulakları, bacakları, kısa bir kuyruğu ve uzun bir burnu vardır. Diken adı verilen sert, iğneye benzer çıkıntıları hayvanın sırtını çevreler ve onu düşmanlarından korur. Doğduklarında beyaz ve yumuşak olan bu dikenler, zamanla siyahlaşır ve sertleşir. Pire ve keneler bu dikenler arasında oldukça mutlu bir hayat sürerler.

Kirpiler Nasıl Beslenir?

Doğal hayatta çoğunlukla sümüklü böcek, kurbağa, böcek, küçük fare, solucan ve yılan yavrularıyla beslenirler. Çok zehirli böcek ve yılanları kolaylıkla avlama yeteneğine sahiptirler. İnsan bedeninin dayanabildiği tetanus zehrinin 7 bin katına dayanıklı olmalarıyla bilinirler. Engerek zehrine karşı dayanıksız oldukları da bilinenler arasındadır.

Kirpilerde Üreme Nasıl Gerçekleşir?

Kirpi, Mayıs ve Ağustos ayları arasında iki kere yavrulayabilir. Bir seferde yaklaşık 5 yavru doğurur. Kirpi yavruları 2 haftalıkken gözleri açılır. 11 günlükken yürümeye başlar ve altıncı haftada sütten kesilirler.

Kirpiler Kış Uykusuna Yatar Mı?

Kirpiler kışın soğuğundan korunmak için ve kışın gıda gereksinimlerini karşılayamayacakları için gıda ihtiyaçlarını azaltmak istediklerinden kış uykusuna yatarlar. Kirpiler tünel oluşturmaz, yoğun yaprak kümeleri arasında kendilerine sağlam bir kış uykusu yatağı hazırlar ve üreme yuvalarını da aynı yerlere saklarlar.

Kirpiler Ne Zaman Topa Dönüşür?

Kirpi, tehlikeyle karşılaştığında yuvarlanarak dikenli bir topa dönüşür. Kirpiler kendilerini dikenleri çevresinde bir spiral gibi sarar. Çözüldüklerinde dikenleri düzleşir ve keskin bir koruma oluşturur. Oklu kirpi de korunmak için dikenlerini kullanan bir memelidir. Oklu kirpiler oldukça ağır ve kısa bacaklı kemirgenlerdir, genelde geceleri gezerler ve otoburdurlar.

Kirpilerin Nesli Tükeniyor Mu?

Kirpiler bazen doğal hayattan koparılıp esir ediliyor. Bu durum kirpilerin sağlığı için doğru bir şey değildir. Fakat esir altındaki kirpiye verilmemesi gereken yiyecekleri de hayatını kaybetmemeleri için sizlerle paylaşmak istedim. Esir bir kirpiye kesinlikle inek sütü verilmemelidir. İçerdiği laktoz kirpilerin ölmesine sebep olur. Esir edilmiş kirpiler için en uygun yiyecek kedi mamalarıdır. Kirpiler kedi mamalarını çok severler. Eğer bir kirpiyi doğal yaşamından koparacaksanız bir veterinere danışarak yapmanız gerekenleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu