Bilim

Kağıt Ne Zaman İcat Edildi?

Kağıt ilk olarak Mısır'da papirüsten icat edilmiştir. Günümüzde bildiğimiz şekliyle kağıt, ilk kez yaklaşık 2000 yıl önce Ts'ai Lun tarafından Çin'de bulundu.

Kağıt, ilk olarak Mısır’da yapılmıştır ve adını antik Mısırlıların üzerine yazı yazmak için kullandığı kamış olan papirüsten almıştır. Mısırlılar papirüs saplarını ince ipler halinde keser ve çapraz olarak birbirinin içine geçen ipleri bastırarak yaprak haline getirirlerdi.

Kağıt İlk Nerede Yapılmıştır?

Çinliler, ilk başta keneviri veya dut ağacının iç kabuğunu kullanmıştır. Günümüzde bildiğimiz şekliyle kağıt, ilk kez yaklaşık 2000 yıl önce Ts’ai Lun (Cai Lun) adında bir adam tarafından Çin’de bulundu.

Ts’ai Lun dut ağacının içindeki kılçıklı kısmı alarak bunu tamamen düz lifler haline gelinceye kadar suyla dövdü. Daha sonra paçavraları, ipleri veya eski balık ağlarını ezerek hamur haline getirmiş ve bunlardan iyi kağıt malzemesi elde edildiğini görmüşlerdir. Daha sonra bu lapa çözeltiyi bambu şeritlerinden yaptığı düz bir tepsinin üzerine yerleştirdi. Su, bambunun üzerinden süzülürken bambunun yüzeyinde kalan şeritler kurumaya bırakıldı. Geriye kalan madde ilk kağıt olarak bilinen düz ve lifli bir materyaldi.

Ts’ai Lun’un Çin kayıtlarında haremağası olduğundan bahsedilmektedir. Han Hanedanının bu icattan oldukça memnun kaldığına dair kayıtlarda yer alır. Hatta Lun bu icadından ötürü ödüllendirilmiş, yalnızca aristokratlara verilen bir unvan ile onurlandırılarak zengin edilmiştir. Fakat ardından adı saraydaki entrikaya karıştığından dolayı kayıtlarda, banyo yaptıktan sonra en güzel giysilerini giyip, zehir içerek intihar ettiğini belirtmektedir.

Çin’deki arkeolojik kazılarda 2200 yıl öncesine ait kâğıt kalıntıları bulunmuştur. Yaklaşık 500 yıl kağıt yapımı gizli bir sanat olarak Çin topraklarında kaldı. MS 751 yılında yapılan Talas Savaşı’ndan sonra Araplar, Çinli esirleri Semerkant’a götürdüler. Çinli esirler burada önemli bir kağıt üretim merkezi kurdular. Avrupalılar ise ancak MS 12. yüzyılda Arapların aracılığı ile kağıtla tanıştı

Çinlilerin Yaptığı İlk Kağıtlar Nasıldı?

Çinlilerin yaptığı ilk kağıtlar, üzerine yazılamayacak kadar sert olduğu için yalnızca nesneleri sarmak ve giysi üretmekte kullanılmıştır. Çin kağıt yapma sanatı, Türkistan’da Araplar tarafından tutsak edilen pek çok kağıt ustasının, bilgilerini Araplarla paylaşması sonucu dünyaya yayılmıştır.

Çinlilerin bir sırrı daha vardı, onlar ipek yapımını ilk bulan insanlardı. Avrupalı tüccarlar, Avrupa’ya ipek getirebilmek için oldukça uzun bir yol katetmek zorunda kaldılar.

Kağıdın Keşfi ve Dünyaya Yayılması

Tüm yeni keşiflerde olduğu gibi, bu konuda da gelişmeler birbirini takip etti. Gelişme yaratan yeniliklerden biri de kağıdın üzerini nişastayla fırçalamaktı. Kısa bir süre sonra, Çinli tüccarlar Rusya ve Orta Asya’ya seyahat ettikçe kağıt yapım sırrı tüm dünya tarafından bilinir hale geldi.

Kâğıt yapım sırrı oradan da Avrupa’ya yayıldı. Devrim niteliğindeki kağıt yapma buluşu, yüksek miktarlarda üretim için kullanılmaya başlandı. İlk devamlı kağıt yapma makinesi 1789’da Fransa’da Louis Robert tarafından geliştirildi. Sonraki asrın başlarında da Londra’daki Fourdrinier Kardeşler fikri daha çok geliştirdiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu