Bilim

Hortum Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kümülüs bulutları ile silindir şeklinde dönerek dolaşan rüzgar türüne hortum denir. Hortum, bulutlardan yer yüzüne kadar uzanarak büyük yıkımlar oluşturabilir.

Hortumlar, değişik yerlere doğru ilerleyen büyük bulutlarla karşılaşınca ortaya çıkar.

Hava spiral bir şekilde dönmeye başlar ve dönen hava hortumu yerden yukarıya doğru yönelir. Hortum; toprağı, tozu ve dokunduğu her şeyi emer.

Hortumlar, şiddetlerini kasırgalardan daha küçük bir bölgeye odaklayan sert ve yıkıcı rüzgârlardır.

Toprakta çok hızlı şekilde yol alırlar ve çıkardıkları ses 40 km’den duyulur. Hortumlar ABD’nin güney eyaletlerinde alışıldık meteorolojik olaylardır. Toprakta ilerledikçe, dar bir hat boyunca büyük bir hasara neden olur.

Tropikal okyanuslarda görülen dev fırtınalar sellere ve felaketlere neden olur.

Hortum Nasıl Oluşur?

Yeryüzündeki ısınmayla birebir ilişkili olan hortumlar ısınan suyun yükselmesiyle oluşur. Mesela kaynayan su buna bir örnektir. Isındıkça yükselen hava üst seviyedeki soğuk hava katmanı nedeniyle içindeki suyla birlikte yoğuşarak su partiküllerini açığa çıkarır. Bu su partikülleri bulut dediğimiz şekilleri oluşturur. Çok hızlı bir şekilde yükselen sıcak ve nemli hava, yükselen havaya oranla çok daha soğuk olan hava tarafından emilmeye başlar. Bunun sonucunda ise bulutun altında spiral bir şekil oluşur. Rüzgarın şiddetini artırmasıyla da hortumun gücü de artar. Spiral şekil yüzeyden emdiği havayı soğutarak yoğuşturur ve bu duruma dolu ve yağmur sağanakları da katılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu