Sağlık

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer

Göz kapağı seğirmesi veya göz seğirmesi (blefarospazm olarak da bilinir) rahatsız edici ve sinir bozucu durumlar yaratabiliyor.

Daha önce hiç yaşamadığınızda da korkutucu görünebilir. Göz seğirmesi, göz yorgunluğu, genel yorgunluk, kuru gözler gibi birçok nedene sahip olabilen istemsiz bir kas kasılmasıdır. Uyarıcıların aşırı kullanımı (kahve veya ilaç gibi), dehidrasyon veya aşırı alkol kullanımı da göz seğirmesine neden olabilir. Ancak ana neden strestir. Nedeni ne olursa olsun, paniğe kapılmayın. Göz ve göz kapağı seğirmesini durdurmak için birkaç seçeneğiniz var.

Göz Seğirmesini Durdurma Yolları

Gözlerini olabildiğince sıkı kapat. Sonra onları mümkün olduğunca geniş açın. Gözleriniz gözyaşı üretmeye başlayana kadar bu tür yanıp sönmeyi devam ettirin. Acı çekerseniz veya seğirme önemli ölçüde kötüleşirse derhal durdurun.
Bunu hızlı bir şekilde arka arkaya yapmak gözyaşı filmini eşit bir şekilde yayar. Bu, gözü nemlendirerek, kapağı dinlendirerek, göz ve yüz kaslarını gererek ve göz dolaşımını artırarak rahatlamaya neden olur.

Göz masajıyla gözlerinizi gevşetin

Orta parmaklarınızı kullanarak alt göz kapaklarınıza dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Tahrişi veya enfeksiyonu önlemek için, önce ellerinizin ve yüzünüzün temiz olduğundan emin olun. Bu yöntem, dolaşımın artması, kasların uyarılması ve güçlendirilmesi şeklinde sonuçlar göstermiştir.

30 Saniye Göz Kırpın

Bunu yeterli hızda yapmaya çalışın. Hareketleri de çok hafif yapmalısınız. Kirpiklerinizin kelebek kanatları olduğunu hayal edin. Göz kırpma işlemi gözleriniz için son derece önemlidir. Göz kaslarının çoğunu rahatlatır, ayrıca seğirmeleri durdurabilen göz kürelerini yağlar ve temizler. Acı çekerseniz veya seğirme önemli ölçüde kötüleşirse derhal durdurun.

Göz kapaklarınızı yarıya kadar kapatın

Üst göz kapaklarınızın sürekli olarak farklı genlikle titrediğini göreceksiniz. Bu titremeyi durdurma çabalarınızı yoğunlaştırın. Gözlerini kısarak ve görme keskinliğine yardımcı olarak, gözlerinizi daha az zorlarsınız. Bu, yorgun bir gözden kaynaklanan bir seğirmeye yardımcı olabilir.

Gözleri sıkarak egzersiz yapın

Bir dakika boyunca gözlerini kapat. Bu süre zarfında gözlerinizi daha sıkı kapatın ve gerçekten açmadan serbest bırakın. Gözlerinizi açmadan önce üç tekrar yapın. Bu egzersiz gözyaşı üretimini artırarak gözleri yağlayabilir. Seğirmeye yardımcı olmanın yanı sıra, egzersizi göz kaslarını güçlü tutmak için de kullanabilirsiniz.

Akupresür noktalarına masaj yapın

Kendinize bir acupressure masajı yapın.. Gözünüzdeki akupresür noktalarını bulmak için web’de kısa bir araştırma yapmanız yeterlidir. Bir sonrakine geçmeden önce her noktaya 5-10 saniye boyunca dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Diziyi bitirdiğinizde baştan başlayın. Yaklaşık iki dakika tekrarlayın.

Benzer bir akupresür tekniği için, işaret ve orta parmaklarınızı kaşlarınızın üzerine yerleştirin. Hafifçe bastırın ve beş dakika boyunca göz yuvası kemiğinizin kenarlarında döndürün.

Akupresür yöntemleri, göze dolaşımını artırarak göz seğirmesine yardımcı olurken, kapalı kapak gözyaşı filminin gözü nemlendirmesine izin verir.

Tahriş veya enfeksiyonu önlemek için, önce ellerinizin ve yüzünüzün temiz olduğundan emin olun.

Göz hidroterapi tekniklerini deneyin

Kapalı gözlerinize soğuk ve sonra ılık su sıçratın. Soğuk su kan damarlarını daraltacak ve ılık su aynı damarları genişletecektir. Bu işlem göze kan akışını artırmaya yardımcı olur, bu da seğirmeyi önlemeye yardımcı olabilir.
Sıcak ve soğuk su arasında geçiş yapmak yerine ılık su sıçratmadan önce göz kapağının üzerinde buz da gezdirebilirsiniz. İşlemi 7-8 kez tekrarlayın.

Kafein ve diğer uyarıcı alımını sınırlayın

Çok fazla kahve, soda ve hatta uyarıcı ilaçlar göz seğirmesine neden olabilir. Alımınızı azaltmayı deneyin. Bununla birlikte, herhangi bir reçeteli ilaç dozunu değiştirmeden önce doktorunuza danışın.

Yeterince su için

Dehidrasyon göz seğirmesine neden olabilir. Günlük içtiğiniz su miktarını artırmayı deneyin. Günde en az 8-10 bardak su hedefleyin.

Daha fazla uyuyun

Genel yorgunluk kuru, yorgun gözlere neden olabilir ve daha fazla göz seğirmesi ile sonuçlanabilir. Her gece tam 7-8 saat uyku almaya çalışın. Ayrıca, TV, mobil cihazlar ve bilgisayar ekranları gibi elektronik ekranları kullanım süresini sınırlandırın.

Bir göz doktoruna görünün

Aşağıdaki semptomlardan herhangi biri daha ciddi bir durumu gösterebilir ve bir göz uzmanına gitmeyi gerektirebilir:

Bir haftadan fazla devam eden seğirme
Bir göz kapağını tamamen kapatan seğirme
Diğer yüz kaslarını içeren spazmlar
Gözde kızarıklık, şişme veya akıntı
Sarkık bir üst göz kapağı
Eşlik eden baş ağrısı veya çift görme

Doktorunuz göz seğirmesinden (Parkinson hastalığı veya Tourette sendromu gibi) bir beyin veya sinir bozukluğunun sorumlu olduğundan şüphelenirse, sizi diğer yaygın belirtiler için muayene edecektir. Göz doktoru sizi bir nöroloğa veya başka bir uzmana yönlendirebilir.

Gittiğinizde mevcut takviyeleri, ilaçları, egzersiz rutinini ve diyetinizi doktorunuzla paylaştığınızdan emin olun.

Doktorunuz vitamin, mineral ve elektrolit seviyenizi ölçmek için testler yapabilir, çünkü bazı eksiklikler (kalsiyum gibi) göz seğirmesine neden olabilir. Test sonuçlarına dayanarak, doktorunuz tezgah üstü takviyesi kadar basit bir şey reçete edebilir.

Kronik, iyi huylu göz seğirmesi yaşıyorsanız, doktorunuz çeşitli tedavi seçenekleri sunabilir. Botulinum toksini (Botox ™ veya Xeomin) en sık önerilen tedavidir. Hafif vakalar için doktorunuz ayrıca Clonazepam, Lorazepam, Trihexyphenidyl veya başka bir kas gevşetici gibi ilaçlar önerebilir.

Diğer tedavi seçenekleri başarısız olursa, doktorunuz cerrahi seçenekleri de tartışabilir. İyi huylu göz seğirmesi yaşayan hastaların yaklaşık % 75-85’i miyektomiden yararlanır. Bu prosedür için cerrah etkilenen göz kapaklarındaki kas ve sinirlerin bir kısmını çıkarır. Bununla birlikte, botulinum toksin enjeksiyonları genellikle yeterli olduğundan, bu yaygın bir tedavi değildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu