Yemek

Goji Berry (Kurt Üzümü) nedir? İşte faydaları

3. yüzyıldan beri Çin kültürünün bir parçası olan goji berry (Kurt üzümü), bugün mevcut olan en popüler süper yiyeceklerden biri olarak görülüyor.

Kuzey-Batı Çin’in üst kesimlerinde zenginliklerle dolu bir toprak yatıyor. Çünkü burada, Sarı Nehir kıyısında ve sis kaplı Liupan Dağları’nın gölgesinde, Ningxia bölgesindeki insanlar yüzyıllardır Asya’nın en çok aranan yiyeceklerinden birini yetiştiriyorlar.

Bu küçük, oval şekilli meyve, yaşlanma karşıtı güçleri ve süper gıda olarak yeni keşfedilen küresel durumu sayesinde “kırmızı elmas” olarak adlandırıldı. Goji Berry 3. yüzyıldan beri tıbbi olarak kullanılıyor.

Goji meyvesi Çin genelinde yetişir, ancak Ningxia’nın eşsiz jeolojisi meyvenin en saygın versiyonunu yaratıyor.

Ningxia Baishi Hengxing Food Technology Co’nun satış müdürü Evan Guo, kurt üzümü için “Ünlü Yellow nehrinin suları, mineral bakımından zengin topraklar ve Ningxia bölgesinin eşsiz jeolojik yapısı, bu mucizeyi yaratıyor” diyor.

Ningxia’daki çiftçiler, meyveleri hala tarih boyunca yaptıkları gibi hasat ediyorlar. Her yıl temmuzdan eylül ayına kadar, çiftlik hayvanları dolgun domates renkli meyvelerle dolu bel yüksekliğindeki çalıların önünde çömelir. Bir kerede bir avuç üzümü koparım bambu sepetlere doldururlar.

Goji Berry tarihi yüzlerce yıllık

Çin’in goji berry aşkı yüzlerce yıl öncesine dayanıyor ve tıbbi güçleri uzun zamandır Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) uygulayıcıları tarafından tanınıyor. İyileştirici özelliklerinin en erken kaydı, 16. yüzyılda ünlü bitki uzmanı Li Shizhen tarafından yazılan tarihi bir tıbbi metin olan Materia Medica Özeti’nde. Çin, Malezya ve Singapur’da yerleri bulunan Eu Yan Sang Geleneksel Çin Tıbbı Kliniği için TCM doktoru Bayan Zhang Ruifen, “Çok kapsamlı, ünlü bir eser ve goji berry bu kitapta kaydedildi” ifadelerini kullanıyor.

Çinliler, goji meyvesini hem meyve hem de bitki olarak görüyor ve C vitamini, antioksidanlar, amino asitler ve eser minerallerle dolu yaşlanma karşıtı bu meyve, TCM doktorları tarafından karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını artırmak için reçete ediliyor. Pekin’de Çin tıbbı okuyan Zhang ise şunları söylüyor: “Çinli anneler karoten içerdiğinden gözler için iyi olduğu için yemeniz gerektiğini söyleyebilirler”

Çinliler Goji Berry meyvesini nasıl tüketiyor?

Çinli aileler evde kuruttukları goji meyvelerini ev yapımı tavuk ve zencefil üzerine (düşük ısıda pişirilmiş berrak bir et suyu) veya krizantem çayı üzerine serperek tüketiyor. Zhang hastalara reçete ettiğinde, onu diğer bitkilerin güçlü bir kombinasyonu ile birleştirir: “Genellikle tüm tedavi için tek bir bitki kullanmıyoruz; bu bir karışımın parçası.” dedi. Zhang bazı durumlarda meyvenin kullanılmaması gerektiğini de söylüyor: “Bir kişinin Çin tıbbında‘ heaty ’dediğimiz ateş, iltihap veya boğaz ağrısı varsa, hastaya o dönemde goji berry almayı bırakmasını tavsiye ederim. İshalden muzdarip olmaları durumunda da tavsiye etmiyoruz. Ama iyiysen, genellikle goji berry herkes için uygundur”

Goji meyveleri uzun zamandır Çin kültürünün bir parçası olmuştur. Efsaneye göre, 2000 yıldan daha uzun bir süre önce bir doktor Çin’deki herkesin 100 yaşından büyük olduğu bir köyü ziyaret etti. Hepsinin, goji meyveleri ile çevrili bir kuyudan içtiğini keşfetti. Ve teori, meyve olgunlaştıkça, kuyuya düşeceği ve vitamin dolu içeriğinin suya sızacağıydı. Masallarda ayrıca, her gün goji meyveleri yiyen ve 252 yaşına kadar yaşadığı söylenen Li Qing Yuen adlı bir 17. yüzyıl bitki uzmanından bahsediliyor.

Süper gıda: Goji Meyvesi

Goji Berry Üretimi
Goji Berry Üretimi

Goji meyvesi şimdi hem Çin’de hem de ötesinde bir süper gıda olarak görülüyor.

Goji meyvesinin kullanımı da yüzyıllar içinde tabi ki değişiyor. Artık Asya’nın genç kuşakları goji meyvesinin çayı için “sağlıklı su ısıtıcıları” satın alıyor.Agility Research & Strategy’nin Çin’deki Gen Z üzerine yaptığı 2019 araştırması, bu kuşağın sağlıklı bir yaşamı para, kariyer, kişisel zevk ve aile sahibi olmaktan çok önemli bir öncelik olarak gördüğünü gösterdi.
Berry ve bununla ilişkili birçok sağlık faydası da uluslararası tüketiciler arasında popüler. Süper yiyeceğe bağlı olan Batı’daki insanlar, meyvelerden oluşan bir paket için 10 ABD dolarına kadar ödeme yapıyorlar.

Ningxia’daki çiftçiler her yıl üzümlerden 180.000 ton taze goji meyvesi koparırken, taze meyvelerin raf ömrü kısa olduğu için ürünlerinin çoğunu kurutulmuş halde satıyorlar. Meyveler sıcak yaz güneşinde hızla olgunlaşacaktır, bu da çiftçilerin ürünlerini toplamak için hızlı bir şekilde çalışması gerektiği anlamına gelir.

Geçtiğimiz zamanlarda, meyveler büyük tepsilerin üzerinde güneş altında kurumaya bırakılırdı. Ancak modern teknoloji talep artışını karşılamak için bu süreci hızlandırdı. Ningxia Baishi Hengxing’in sahibi Bay An Weijun, sekiz yıl önce organik bir çiftlik kurdu. Çiftlikte meyveleri çok kısa bir sürede kurutabileceği son teknoloji ürünü bir laboratuvarı açtı.

Çin’de satış rekorları

Goji berry’nin gücü, son Singles Günü satışlarında (Çin’in Kara Cuma sürümü) satılan rekor sayıda goji meyveleri (179 ton) olduğu için herhangi bir zamanda azalmayacak gibi görünüyor.

Goji meyvelerinin popülaritesi, özellikleri hakkında küresel bir farkındalık sayesinde geliyor. Bugün, Çinli gençler onları bir süper gıda olarak kabul ettikleri için yiyorlar, çünkü TCM göz, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi ettiklerini kanıtlıyor.

Yeni dönem şeflerin popüler gıdası

Asya’daki genç şefler, yemeklerinde goji meyvelerini yemeklere yerel bir lezzet vermek için kullanıyorlar. Şef Anna Lim’in fast food devi McDonald’lar için sınırlı sayıda bir kahvaltı tabağı yapmaya davet edildiğinde başvurduğu şey goji meyvesiydi. The Soup Spoon’un sahibi, goji meyveleri ile lezzetli bir püre yarattı ve Singapur’da o kadar popüler oldu ki kalıcı menüye eklendi.

“Goji meyveleri eklemek, yulaf lapasına doğal bir tatlılık verir ve yeşil kişniş, beyaz tofu ve kırmızı goji meyvelerinin kombinasyonuyla, basit bir pirinç lapasını besleyici bir şeye yükseltir ve sağlıklı” diyor.

Lim, meyvenin yeni bir nesle tanıtılmasına yardımcı olurken, Grand Hyatt Hong Kong otelindeki One Harbor Road restoranından Chef Chang Hon Cheong gibi şefler hala Asya ailelerinin yaptığı gibi geleneksel yemeklere goji meyvesi ekliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu