Sağlık

Evlat Edinilen Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Ailenize katılan bebeğe veya çocuğa uyum sağlamaya hazır mısınız? Eğer öyleyse, muhtemelen “evlat edinilmiş çocuğumun gelişmesine nasıl yardımcı olabilirim?” sizin için önemli bir soru.

Araştırmalar, evlat edinilen çocukların genellikle bağlanma sorunlarından muzdarip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle çocuğunuzla güçlü bir bağ kurmaya çalışarak başlayın. Aksi takdirde, tıpkı biyolojik bir çocukta yaptığınız gibi, iyi sınırlar koymaya ve olmaları gereken kişilere dönüşmelerine yardımcı olmaya çalışın.

Bağlanmayı Sağlıklı Bir Şekilde Oluşturun

Çocuğunuz hakkında biraz bilgi edinin. Mümkünse, evlat edinen çocuğunuzun aile öyküsü ve önceki yaşam tarzı hakkında bilgileri toplayın. Bunu yapmak, sorunları tahmin etmenize ve çocuğun evinize ve ailenize daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzun (ve doğum ailesinin) sağlık ve çevre koşullarını öğrenmek için doğum yapan ebeveynlere veya evlat edinme kurumuna sorular sorun. Çocuğun mizaç ve tercihleri ​​hakkında bilgi almak da yararlı olabilir.

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirin

Kaliteli zaman, ikinizin birbirinizi daha iyi tanımasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, sizinle güvenli bir bağlantı geliştirmelerine yardımcı olur. Birlikte bir kitap okuyun, ödevlerinde yardımcı olun ve akşam yemeği hazırlarken size yardım etmelerini sağlayın. Çocuğunuzla konuşmak ve ona ne kadar değer verdiğinizi ve onu sevdiğinizi söylemek için bu fırsatları kullanın.

Çocuğunuzu sadece yanınızda tutarak cildinizin sıcaklığına ve hissine alışmasına izin vein. Ayrıca peek-a-boo oynamayı veya saçlarını okşamayı deneyebilirsiniz.

Sarılın, Kucaklayın!

Evlat edinen bir çocuğa gerçekten aşık olmak için elinizden geleni yapın. Ancak aniden sarılmak ya da öpmek rahatsız edici olabilir. Özellikle ihmal edilmiş ya da sıcak olmayan bir ortamda meydana gelirse. Daha büyük çocuklara, “Sana sarılmamın bir sakıncası var mı?” diye sorun. Sevgiyi başlatmak için kapıyı açık bırakın. Sonunda size ısınabilirler.

Çocuk sevgiden uzaklaşırsa, sıcaklığı bir gülümseme veya “Seni seviyorum” gibi olumlu sözler gibi başka şekillerde gösterin.

Bağı “zorlamayın”. Evlat edinen çocuğunuz hemen sizi alamayabilir veya sevgiden utanabilir. Bu anlaşılabilir bir durumdur, bu yüzden cesaretiniz kırılmasın. Çocuğa yeni insanlara ve yeni bir ortama uyum sağlaması için zaman tanıyın. Zamanla, siz ve çocuk daha da büyüyeceksiniz. Başlamak için, evlat edinen çocuğunuza sıcak, güven verici ve sabırlı olmaya odaklanın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu