Dekorasyon

Emaye Ocak Nasıl Boyanır?

Mutfakta sıklıkla kullandığınız ocağınızı boyamak zor bir iş gibi görünebilir ama aslında oldukça basit bir iştir.

Isıya dayanıklı emaye ocaklar için tasarlanmış bir boya alarak işe koyulun.

Emaye boya seçin

Isıya dayanıklı emaye boyaları genelde iki gruba ayrılır: Yağ bazlı ve su bazlı. Yağ bazlı emaye boyaların tamamen kuruması 8 ila 24 saat sürebilir. Su bazlı emaye boyaların ise tam olarak kuruması bir ayı bile bulabilir. Bu yüzden yağ bazlı emaye boyaları daha kullanışlıdır.

Emaye boyayı ocağınıza rulo, fırça veya sprey ile uygulayabilirsiniz.

Öncelikle ocağınızın fişini çekin ve cihazın her tarafına kolay erişebileceğiniz, etrafı geniş bir alana taşıyın. Cihazı taşırken fırın kapağını kapalı tutmak için maskeleme bandı kullanmak isteyebilirsiniz. Boya damlalarının veya sıçramalarının zemini bozmasını önlemek için ocağı taşıdığınız alana gazete veya kullanmadığınız bir örtüyü serebilirsiniz. Yakın zamanda kullandıysanız ocağınızın tamamen soğuduğundan, gazı kapattığınızdan emin olun.

Ocağı iyice temizleyin

Boyamadan önce tüm kirlerin temizlenmesi önemlidir. Bir bezi yumuşak sabun, yağ giderici ve ılık su karışımına batırın ve ocağın yüzeyini ovalayın. Sıkışmış yiyecek veya yağı çıkarmak için mineral alkollü içecekler de kullanabilirsiniz. Boyayamayacağınız parçaları çıkarın veya maskeleyin. Elektrikli elemanları, ocak ızgaralarını ve brülör tavası gömleklerini çıkarın. Boyamadan önce çıkarılamayan düğme, menteşe, logo gibi şeyleri korumak için maskeleme bandı kullanın.

Bir maske takın ve alanın iyi havalandırıldığından emin olun

Emaye boya ile çalışırken uygun güvenlik önlemlerini almanız önemlidir. Ocağı mutfağınızın içine boyamak isteyeceğinizden, dumanları dışarıya çekmek için pencerenin yanına bir vantilatör yerleştirebilirsiniz. Eğer mümkünse, ocaklarınızı dumanların kolayca dağılabilmesi için dışarıda boyayın.

Yüzeyi pürüzlendirin

Cihazınız kuruduktan sonra, yeni boyaya yapışacak bir yüzey vermek için mevcut cilayı pürüzlendirmeniz gerekir. Cihazdaki pas ve boyadan kurtulmak için 150 grit zımpara kağıdı veya çelik yünü kullanabilirsiniz. Bu önemli bir adımdır ve atlarsanız, boya işiniz sorunsuz ve temiz bir şekilde olmayacaktır. Tüm boyayı çıkarmanıza gerek yok, sadece pürüzsüz kaplamayı çıkarmak için yüzeyi çizmeniz yeterlidir. Her zımparalamadan sonra ocağı mineral ispirtolarla silin.

Koyu bir rengi açık bir renkle boyamak istiyorsanız bir astar kullanın. Örneğin, sobanızı siyahtan beyaza değiştiriyorsanız püskürtme ile boyanmış bir astar uygulamak en kolay olanıdır, bu nedenle rulo yapmanız gereken bir kutu boyayı tercih edin. Su birikintileri veya damlalar oluşmasını önlemek için kısa, eşit vuruşlar kullanın ve spreyi hareket ettirin.

İki ince kat boya uygulayın. Uygulamadan önce boyayı iyice karıştırın veya sallayın. Ardından boyayı cihaza yuvarlayın, fırçalayın veya püskürtün. İnce bir kat uygulamak için uzun, düz vuruşlar kullanın. Başka bir kat eklemeden önce her katın kuruduğundan emin olun. İki ince kat düzgün bir yüzey ve görünüm sağlar.

Önerilen kuruma süresi için boyanın üzerindeki talimatlara bakın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu