Bilim

Ay’daki Ayak İzleri Neden Yok Olmuyor?

Ay'daki ayak izleri neden yok olmuyor? Apollo astronotları tarafından bırakılan ayak izleri yüzyıllarca orada kalacaktır çünkü Ay'da rüzgar yoktur.

Ay’da bizim bildiğimiz hava şartları rüzgar, yağmur ve iklimler olmadığı için Apollo astronotlarının Ay’da bıraktığı ayak izleri belki de milyonlarca yıl silinmeyecektir.

Ay’da bizim bildiğimiz anlamda atmosfer yoktur, yani bizim Dünya’da alıştığımız hava şartları orada bulunmamaktadır. Havayı sıkıştıracak bir atmosfer olmadığı için, Ay’ın üzerindeki hava ısısı öğlen 100 dereceden, gece -173 dereceye kadar değişiklik gösterebilir. Ay’da deprem de olmaz. Kraterlerde bir kırılma olmadığı için milyonlarca yıldır aynı şekilde kalmışlardır.

Güneşten kurtulup uzaya yayılan yüksek enerjili parçacıklar var, buna Güneş rüzgarı diyoruz. Güneş rüzgarları Ay’ın yüzeyine ulaşıyor ama parçacık yoğunluğu o kadar az ki, Apollo astronotlarının ayak izlerini silmek için yeterli değil.

İnsan Ay’a ilk kez 20 Temmuz 1969’da ayak bastı. Ay’a ayak basan ilk insan Apollo 11 ekibinin kaptanı Neil Armstrong’dur. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Apollo 11 görevinin bir parçası olarak Ay’da 3 saat kadar dolaştılar.

Ay’daki Ayak İzleri Gerçek Mi?

1972’de Ay’a giden astronotlar taş örnekleri toplamış, fotoğraflar çekmiş, deneyler gerçekleştirmiş ve uydu yüzeyine birkaç bayrak dikerek eve dönmüşlerdi. Aralık 1972’de gerçekleşen Apollo 17, insanlı son Ay görevi; Eugene Cernan ise Ay’a son ayak basan astronot oldu. Apollo 17’nin ardından bu ilgi çekici uydu üzerinde yeni çalışmalar yapılması planlanmış olsa da, bir daha kimse Ay yüzeyine çıkmadı.

Ay’ın Neden Kendi Işığı Yoktur?

Ay’ın kendi ışığı yoktur ama Güneş’ten yansıyan ışıktan dolayı parlak görünür. Ay’ın evreleri, Ay, Dünyanın yörüngesine girdiğinde değişir ve değişik büyüklükte kısımları Güneş tarafından aydınlatılır.

Bazen Ay, turuncu renktedir. Bunun sebebi atmosferdeki yoğun toz, duman veya kirliliktir. Partiküllerin büyüklükleri gördüğümüz şeyi belirler. Bazen Ay kırmızı, turuncu ve hatta mavi renkte bile görünebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu