Sağlık

Ayak Terlemesi Nasıl Giderilir?

Hiperhidroz olarak da bilinen aşırı terleme en çok ayakları etkiler. Peki Ayak Terlemesine Çözüm Nedir?

Aşırı terleme vücudun birçok bölümünü etkileyebilir, ancak en yaygın olanlardan biri ayaklardır. Aşırı terli ayaklarınız varsa, ayaklarınızı ve ayakkabılarınızı daha fazla yıkamanız, çoraplarınızı daha sık değiştirmeniz veya ayaklarınıza deodorant uygulamayı denemeniz gerekebilir. Durumunuz kötüleşirse, doktorunuza başvurun.

Ayak Temizliği ve Hijyen

Ayaklarınızı terlemekten korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, her gün iyice yıkamaktır. Bu, çoraplarınızın nemli ortamında yaşayan bakteri veya mantarları en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı her yıkadığınızda antibakteriyel sabun kullanın.

Her gün duş almasanız bile, ayaklarınızı günlük olarak sabun ve ılık su ile yıkamanız gerekir.

Bakteriler ve mantarlar sıcak, nemli ortamlarda gelişir, bu nedenle çoraplarınızın içinde ve ayaklarınızın etrafında büyümeleri için mükemmel ortam vardır.

Ayaklarınızı İyi Kurulayın

Ayakkabı veya çorap giymeden önce ayaklarınızı tamamen kuruttuğunuzdan emin olun. Ayaklarınızı iyice kurulamak bakteri üreme potansiyelini en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Saç kurutma makinesi de işe yarayabilir.

Ayaklarınıza Deodorant Uygulayın

Terlemeyi önleyici deodorant, sadece koltuk altlarına değil, vücudun diğer bölgelerine de uygulanabilir. Ayaklarınız çok terliyorsa, çoraplarınızı giymeden önce ayak tabanlarınıza biraz deodorant püskürtmeyi deneyin.

En iyi sonuçlar için terlemeyi önleyici tipte deodorant kullandığınızdan emin olun. Etken maddeleri alüminyum zirkonyum (triklorohidreks) veya alüminyum klorür (hekzahidrat) olanları tercih edin.

Ayak Terlemesine Karşı Ayakkabı Bakımı

Nefes alabilen ayakkabı seçin. Ayaklar kalın ayakkabıların içine hapsedildiğinde, genellikle terler. Bununla ilgili sorun yaşıyorsanız, sorunu en aza indirmek için daha fazla nefes alabilen ayakkabı seçmeyi deneyin. Sıcak havalarda nefes alabilen kanvas malzemeden veya sandaletten yapılmış tenis ayakkabıları deneyin. Hava akışına izin vermeyen lastik ayakkabılardan kaçının.
Aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemeye çalışın. Bu, ayakkabılarınızın kullanımlar arasında tamamen kurumasını sağlayacaktır.

Ayakkabılarınızı temizlemek, ayakkabılarınızdaki bakteri veya diğer sinir bozucu tahriş edici maddelerin birikmesini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. En az haftada bir kez düzenli olarak giydiğiniz ayakkabıları yıkayın.

Ayakkabılarınızı lavaboda sabun ve su ile yıkamayı da deneyebilirsiniz. Tekrar giymeden önce ayakkabılarınızın tamamen kurumasına dikkat edin.

Çoraplarınızı her gün değiştirin

Ayaklarınız çok terlerse, çoraplarınız kaçınılmaz olarak ayaklarınızın neden olduğu aşırı ter ve kiri emer. Sorunlu koku ve bakteri büyümesini önlemek için, aynı çorapları bir günden fazla giymekten kaçınmalısınız.

Çoraplarınızı düzenli olarak yıkayın ve ter ile çok nemli hale gelirse çoraplarınızı günde birkaç kez değiştirmeyi düşünün.

Nefes alabilen ve emici çorapları seçin. Terli ayak sorunları için, sentetik çoraplar genellikle daha etkilidir çünkü daha fazla havanın geçmesine izin verirler ve fazla teri daha fazla emerler. Ayrıca nemi ayaklarınızdan uzaklaştırırlar.

Polyesterden yapılmış çorapları seçin. Naylon veya %100 pamuklu çorap gibi daha kısıtlayıcı kumaşlardan kaçının.
Bazı insanlar doğal elyaftan yapılmış çoraplarla da başarılı oldu. Doğal malzemeler genellikle daha yüksek emilim seviyelerine sahiptir ve ayaklarınızı daha az terli ve rahatsız bırakır. Kenevir, bambu veya yün gibi doğal liflerden yapılmış çorapları deneyin.

Ayak Terlemesine Karşı Mısır Nişastası

Antifungal tozlarınız yoksa, ayaklarınıza mısır nişastası uygulamayı deneyebilirsiniz. Çoraplarınızı giymeden önce ayaklarınızın altına bir tutam mısır nişastası sürün. Bu terli ayakların daha uzun süre kuru kalmasına yardımcı olacaktır. Ekstra etki istiyorsanız ayakkabınızın içine de bir miktar serpebilirsiniz.

Ayak Terlemesi İçin Tıbbi Yardım

Antifungal ayak spreylerini veya tozlarını deneyin. Eczanenizde satılan birçok antifungal ayak spreyi, krem ​​ve toz vardır. Bunlar, ayaklarınızın enfekte olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Klotrimazol gibi kremleri, Tinactin (tolnaftate) gibi spreyleri veya Desenex (mikonazol) gibi tozları deneyin.
Doktorunuza danışın. Terli ayaklarla gerçekten mücadele ediyorsanız ve evde ilaçların hiçbiri işe yaramıyorsa, doktorunuza veya dermatoloğunuza bunu sormak isteyebilirsiniz. Randevu alın ve belirtilerinizi doktorunuzla paylaşın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu