Dekorasyon

Ahşap Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir?

Çok fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalan mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Dolaplarda yağ, yiyecek parçacıkları ve toz birikebilir ve çıkarılması zor olabilir. Bu nedenle dolaplarınızı sık sık temizlemek iyi bir fikirdir. Derin bir temizlik yapmanız gerektiğinde, kabartma tozu gibi doğal bir temizleyici kullanılması verniğin çıkmasını önleyecektir. Ahşap dolaplarınızı tekrar yeni görünmeleri için parlatarak kapsamlı bir temizlik yapın.

Mutfak Dolaplarının Günlük Temizliği

Bir bardak beyaz sirkeyi bir bardak suyla karıştırın. Bu yumuşak temizleme çözeltisi, ahşap dolaplarda günlük kullanım için mükemmeldir. Ahşaba zarar vermeyecektir.

Sirke ile temizlemeyi sevmiyorsanız, bunun yerine hafif bir sabun çözeltisi kullanabilirsiniz. Bir çay kaşığı bulaşık sabununu bir bardak suyla karıştırın. Varsa, ticari ev tipi yağ giderici çözeltisini de kullanabilirsiniz.
Dolaplarınızda çok amaçlı sert temizleyiciler kullanmayın. Renk solmasına ve bükülmeye neden olabilirler.

Yemek pişirdikten sonra dolapların dışını silin. Her yemek pişirdiğinizde kabin yüzeylerinde gres ve yiyecek parçacıkları birikebilir. Her pişirdiğinizde dolaplarınızı silmek, onları iyi durumda tutmak için uzun bir yol kat edecektir. Sirke çözeltisine temiz bir bez veya temizlik bezi batırın ve dolap kapılarını ve ulaşabildiğiniz yerleri silin. Dolapları ıslatmak istemezsiniz, çünkü nem ahşaba zarar verebilir. Kullandığınız bezi nemli olacak, ancak damlamayacak şekilde sıkın.

Dolaplar kuruduğunda sirke kokusu gider. Sirke çözeltisi işe yaramazsa, bir ev tipi yağ giderici çözeltisi satın almanız gerekebilir.

Dolapları temiz bir bezle kurulayın. Dolaplardaki nem ahşabın bükülmesine neden olabileceğinden, tüm temizleme solüsyonu izlerini temizlemek için temiz, kuru bir bezle dolapları mutlaka kurulayın.

Dolapların içini düzenli olarak temizleyin. Dolaplarınızda sakladığınız baharatlar ve diğer yiyecekler bazen dökülecektir, bu nedenle birkaç haftada bir silerek dolaplarınızın içini temiz tutun. Dolaplarınızdan her şeyi çıkarın ve dolapları sirke veya sabun çözeltisiyle silin. Dolapları temiz bir havluyla kurulayın, ardından her şeyi raflara geri koyun.

Dolaplarınızda çok fazla dökülmüş gıda ile uğraşıyorsanız, bazı iyi gıda saklama kaplarına yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Baharatları ve kuru ürünleri saklamak için cam veya metal kavanozların kullanılması, yiyecekleri böceklerden korur ve dökülmeleri de asgaride tutar.

Dolap kaplamaları, dolaplarınızın içinin temizlenmesini kolaylaştırabilir. Dolaplarınızı kauçuk astarlarla astarlamayı düşünün; dolaplarınızı temizleme zamanı geldiğinde, sadece astarları çıkarabilir, durulayıp kurutabilir ve dolaplara geri koyabilirsiniz.

Hafif toz birikimi ve parlatma için kabinin iç ve dış yüzeylerini temizlemek üzere yumuşak ve kuru bir bez kullanın. Mutfak dolaplarınızın dışının düzenli olarak tozunu almak önemlidir, çünkü pişirme sırasında çıkan buhar yüzeylerdeki tozu kir haline getirir ve temizlenmesini zorlaştırır.

Mutfak Dolapları için Derin Temizlik

Yağlı çözücü sabun ahşap temizleyici satın alın. Bu ürün, ahşap yüzeylere zarar vermeden gres ve diğer maddeleri çıkarmak için tasarlanmıştır. Yağ sabunu sirke veya basit bir bulaşık sabunu çözeltisinden daha güçlüdür, bu nedenle dolaplarınıza derin bir temizlik yapmak istediğinizde elinizin altında olması iyi bir üründür.

Biraz daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, endüstriyel bir yağ giderici çözeltisini deneyin.

Temizleyiciyi göze çarpmayan bir yerde test edin. Vernik beyaz veya puslu hale gelirse, temizleyiciyi kullanmayın ve alternatif bir yumuşak sabun çözeltisini deneyin.

Dairesel hareketlerle dolaplarınıza yağ sabunu sürmek için yumuşak bir bez kullanın. Verniği sıyırmak istemediğiniz için çok sert bastırmaktan kaçının. Topaklanan tüm kir çıkarılıncaya kadar yağ sabununu kabin yüzeyine sürmeye devam edin.

Dolaplarınızın yüzeyinin tamamen temiz olması için gres ve yağ temizleyicideki tüm kalıntıları giderin.

Zor Lekeler için Kabartma Tozu Kullanın

Kalın topaklanmış maddeleri çıkarmak için kabartma tozu kullanın. Uzun süre gözetimsiz bırakılan gıda döküntüleri sertleşebilir ve çıkarılması oldukça zorlaşabilir. Kabartma tozu, kurutulmuş maddeyi ahşabınızı bozmadan çıkaracak hafif bir aşındırıcı görevi görür. Kalın bir macun yapmak için kabartma tozu yeterli su ile karıştırılır. Karışıma bir bez batırın ve temizlemek için kullanın. Madde hala tomurcuklanmıyorsa, macunu uygulayın ve fırçalamadan önce 15 dakika bekletin.

Maddeyi kazımak için ince bir spatula veya başka bir alet kullanmak isteyebilirsiniz. Dolabınızı çizmemeye çok dikkat edin.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu